News, Inclusion, Sportsview

Victorian Paralympians Shine Bright in Rio


Vicsport would like to congratulate all Victorian involved in the 2016 Paralympics in Rio. In total there were 35 Victorian athletes participating. For a full list of athletes and their results please see the table at the end of this article.

Finishing 5th overall on the medal tally, Australia won 22 gold, 30 silver and 29 bronze medals. Victoria featured strongly, bringing home 7 gold, 8 silver and 4 bronze medals. Included in the list of gold medal winners was Victorian Sport Award Sportsperson of the Year winner, Dylan Alcott AM, who won 2 gold medals in the Quad Singles and Quad Doubles. Victorian Junior Athlete of the Year, Isis Holt, put in another magnificent performance claiming 2 silvers and a bronze in athletics. Carol Cook AM, another past Victorian Sport Award winner, achieved 2 gold medals in Cycling.

Behind any successful Olympic campaign is a strong support crew. 32 Victorian officials made the trip to Rio supporting the Australian Team in a variety of roles for a multitude of sports.

Vicsport hopes the success of these Paralympians will inspire sports to continue to invest in disability sport.

Photos: Australian Paralympic Committee



Sport

First name

Surname

Event

OVERALL RESULT

Athletics - AWD

Richard

Colman

T53 400/800/4 X 400

5th Place Heat (T53 400m), 6th Place Heat (T53 800m)

Athletics - AWD

Jaryd

Clifford

T12 5000m/ 1500m

7th place Final (T12 5000m), 7th Place Final (1500m T13)

Athletics - AWD

Todd

Hodgetts

F20 Shot Put

Bronze Medal (Shot Put F20)

Athletics - AWD

Madeliene

Hogan

F46 Javelin

5th Place Final (Javelin F46)

Athletics - AWD

Isis

Holt

T35 100m/200m/ 4x100m

Silver Medal (100m T35), Silver Medal (200m T35), Bronze Medal (4x100m Relay T35-38)

Athletics - AWD

Nicholas

Hum

T20 Long Jump

5th Place Final (Long Jump T20)

Athletics - AWD

Sam

McIntosh

T52 100m

4th Place Final (100m T52)

Athletics - AWD

Brydee

Moore

F33 Shotput

4th Place Final (Shot Put F33)

Athletics - AWD

Russell

Short

F12 Shot Put

7th Place Final (Shot Put F12)

Athletics - AWD

Jesse

Wyatt

F33 Shot Put

4th Place Final (Shot Put F33)

Basketball - AWD

Josh

Allison

Wheelchair Basketball

6th Place

Basketball - AWD

Jannik

Blair

Wheelchair Basketball

6th Place

Basketball - AWD

Tristan

Knowles

Wheelchair Basketball

6th Place

Basketball - AWD

Shawn

Russell

Wheelchair Basketball

6th Place

Canoe - AWD

Amanda

Reynolds

K1 200m LTA

Silver Medal (Women's KL3)

Cycling - AWD

Carol

Cooke

T2 Time Trial/ T2 Road

Gold Medal (T2 Time Trial), Gold Medal (T2 Road Race)

Cycling - AWD

Alistair

Donohoe

C5 Time Trial/ 4000m Ind Pursuit
C1-5 Team Sprint/ C4-5 Road Race

Silver Medal (C5 Time Trial), Silver Medal (C5 4000m Ind Pursuit), 6th Place (C1-5 Team Sprint)
5th Place (C4-5 Road Race)

Cycling - AWD

Stuart

Tripp

H5 Time Trial/ Road

Silver Medal (H5 Time Trial), 7th H5 Road Race)

Cycling - AWD

Jessica

Gallagher

B3 Time Trial/ Ind Pursuit

Bronze Medal (B 1km Trime Trial), 9th Place (Ind. Pursuit B3 3000m)

Rugby - AWD

Nazim

Erdem

Wheelchair Rugby

Gold Medal - AUS 59 - USA 58

Rugby - AWD

Benjamin

Fawcett

Wheelchair Rugby

Gold Medal - AUS 59 - USA 58

Rugby - AWD

Andrew

Harrison

Wheelchair Rugby

Gold Medal - AUS 59 - USA 58

Rugby - AWD

Josh

Hose

Wheelchair Rugby

Gold Medal - AUS 59 - USA 58

Rugby - AWD

Jason

Lees

Wheelchair Rugby

Gold Medal - AUS 59 - USA 58

Rugby - AWD

Matt

Lewis

Wheelchair Rugby

Gold Medal - AUS 59 - USA 58

Shooting - AWD

Luke

Cain

SH2 R4/R5

26th Place (Mixed 10m Air Rifle Standing SH2 Qualifications),
33rd Place (Mixed 10m Air Rifle Prone SH2 Qualifications)

Swimming - AWD

Timothy

Disken

Multiple Categories

Gold Medal (100m Freestyle S9), Silver Medal (50m Freestyle S9), Bronze (200m IM S9),
5th Place (4x100 Freestyle 34 points), 4th Place (4x100 Medley 34 points)

Swimming - AWD

Matthew

Haanappel

Multiple Categories

5th Place Final (Men's 50m Freestyle S6), 6th Place Final (400m Freestyle S6),
5th Place Heat (100m Backstroke S6), 6th Place Final (Mixed 4x50m Freestyle),
5th Place Final (4x 100m Freestyle 34 points), 6th Place Final (100m Freestyle S6)

Swimming - AWD

Tanya

Huebner

Multiple Categories

6th Place Final (4x50m Freestyle 20 points), 5th Place Heat (50m Butterfly S6 Freestyle),
5th Place Final (100m Breaststroke S6)

Swimming - AWD

Ahmed

Kelly

Multiple Categories

6th Place 4x50m Freestyle relay), 5th Place Heat (150m Individual Medley SM4),
7th Place Final (50m Breaststroke SB3), 6th Place Heat (50m Backstroke S4)

Swimming - AWD

Ashleigh

McConnell

Relay

Gold Medal (4x100 Freestyle 34 points), 7th Place Final (50m Freestyle S9),
1st Place Heat (400m Freestyle S9), 6th Place Final (100m Freestyle S9)

Swimming - AWD

Monique

Murphy

Multiple Categories

Silver Medal (400m Freestle S10), 5th place Heat (50m Freestyle S10), 6th Place Heat (Women's 100m Backstroke S10), 4th Place Heat (100m Freestyle S10)

Table Tennis - AWD

Melissa

Tapper

Class 10 Singles/Teams

4th Place (Women's Team Class 6-10) , Preliminary rounds (Singles Class 10),

Tennis - AWD

Dylan

Alcott

Quad Singles, Quad Doubles

Gold Medal (Quad Doubles) /Gold Medal (Quad Singles)

Triathlon - AWD

Kate

Doughty

TRI4

5th Place (Triathlon PT4)

You may also be interested in...

Sportsview

Transition to Mandatory Board Quotas

In December 2015, the Minister for Sport released the final report of the independent Inquiry into Women and Girls in Sport and Active Recreation – A Five Year Game Plan for Victoria – and committed to implement all nine of the Inquiry’s recommendations

Read more...

Sportsview, Industry

Building Effective Boards - Wrap

Sporting organisation come together to discuss how to improve governance practices and create diverse boards.

Read more...

News

Money and Community Attitudes Can Increase Participation of Women in Sport

The Chairman of Victoria’s peak sports body, Vicsport, today said changes in community attitudes and increased funding at the community sport level are needed to increase the participation and recognition of women in sport at all levels.

Read more...


Government Partners

Preferred Suppliers