2019 Global Wellness Tracking Young Athlete of the Year

Presented by:


Nominations close 30 November 2019 and are open to:

This award recognises Victorian junior athletes who have achieved outstanding results in respect to performance/s at a national and/or international level during the 2019 year.

Eligibility:

To be eligible to be considered in this category, the nominee must:

  • Have competed in national and/or international level competition
  • Be 21 years of age or under as at 31 December 2019

Selection Criteria:

  1. Results and performance
  2. Level of competition – national and/or international

Selection Process & Voting:

For all information regarding selection and voting processes, return to the 2019 Victorian Sport Award Nominations Information page.


Nominator Details (your details)


Nominee Details (their details)


Eligibility

All nominees for the Victorian Sport Awards will be required to fulfill the following eligibility criteria:

All nominees must be considered as a Victorian in order to be eligible for any award.

To be considered as a Victorian, your nominee must fulfill either requirement (1) OR (2). Please “tick” the criteria below as relevant to your nominee:


Nominee Selection Criteria

The Young Athlete of the Year award recognises Victorian junior athletes who have achieved outstanding results in respect to performance/s at a national and/or international level during the 2019 year. The nominee must be 21 years of age or under as at 31 December 2019 to be eligible for this award. Please select the appropriate boxes below and answer one or all of the remaining 2 questions in 100 words or less (note: submissions over 100 words will not be accepted)

Change



Previous Winners:

2018Jakara Anthony Mogul Skiing
2017Isis HoltPara Athletics
2016Emily BeecroftSwimming
2015Isis HoltAthletics
2014Courtney FieldCycling
2013Mack HortonSwimming
2012Meg LanningCricket
2011Nicholas GroenwaldSwimming
2010Angela DonaldGymnastics
2009Leigh HowardCycling
2008Dylan AlcottWheelchair
Grace LohSwimming
2007Danni MiatkeSwimming
2007Glenn O’SheaCycling
2006Danni MiatkeSwimming
2005Michael FordCycling
2004Ronnie BuckleyAthletics
Krystal WeirSailing
2003Mark FrenchCycling
2002Mark FrenchCycling
2001Leisl IschiaDiving
2000Georgie ClarkeAthletics
1999Rahna DemarteCycling
1998Brett LancasterCycling
1997Glenn AshbySailing
1996Narelle PetersonCycling
1995Paul ByrneAthletics
1994Kelly StevensonDiving
1993Byron DavisSquash
1992Joanna HughesGymnastics
1991Joanna HughesGymnastics
1990Mia FarranceCanoeing
1989Mark HolcombeAthletics
1988Sarah Fitz-GeraldSquash
1987Nicole LivingstoneSwimming

Government Partners

Preferred Suppliers