2019 Involve Creative Masters Athlete of the Year

Presented by:


Nominations close 30 November 2019 and are open to:

Victorian Masters athletes or teams (male or female) who have achieved outstanding results in respect to their performances at a national and/or international level during the 2019 year.

Eligibility:

To be eligible to be considered in this category, the nominee must:

  • Have competed in Masters level competition as classified by each sport

Selection Criteria:

  1. Results and performance
  2. Level of competition – national and/or international

Selection Process & Voting:

For all information regarding selection and voting processes, return to the 2019 Victorian Sport Award Nominations Information page.


Nominator Details (your details)


Nominee Details (their details)


Eligibility

All nominees for the Victorian Sport Awards will be required to fulfill the following eligibility criteria:

All nominees must be considered as a Victorian in order to be eligible for any award.

To be considered as a Victorian, your nominee must fulfill either requirement (1) OR (2). Please “tick” the criteria below as relevant to your nominee:


Nominee Selection Criteria

The Masters Sport Award is intended for Victorian Masters athletes or teams (male or female) who have achieved outstanding results in respect to their performances at a national and/or international level during the 2019 year. Please select the appropriate boxes below and answer one or all of the remaining 2 questions in 100 words or less (note: submissions over 100 words will not be accepted)

Change



Previous Winners

2018 Anna Davis Road Cycling
2017 Linley Frame Swimming
2016 John Cocks Swimming
2015 Glenn Busby Tennis
2014 Ken Murley Triathlon
2013 Jessica Laws Cycling
2012 Marilyn Luck Ten Pin Bowling
2011 Janette Jeffrey Swimming
2010 Lavinia Petrie Athletics
2009 Megan Marsh Cycling
2008 Elizabeth Randall Cycling
2007 Darren King Cycling
2006 Carol Cooke Swimming
2005 Robert Butcher Lifesaving
2004 Colin McCurry Athletics
2003 Pearl Heenan Diving
2002 Bernard Michael Jonston Athletics
2001 Malcolm Hill Cycling
2000 Lavinia Petrie Athletics
1999 Russell Fletcher Swimming
1998 Dianne Ricardo Squash
1997 Shirley Viner Orienteering
1996 Margaret Murphy Golf


Government Partners

Preferred Suppliers